Açılış / Kapanış 09:00-18:00 Pazar Kapalı

Direksiyon Kutusu Arızası Belirtileri Nelerdir?

Direksiyon kutusu araç önemli bir işleve sahiptir peki direksiyon kutusu arızası belirtileri nelerdir? Bu sorunun çözümü için ne yapılması gerekir.

Direksiyon kutusu direksiyon milinden alınan komutu rota aktarmak ile görevli olan sistemdir. Ankara direksiyon kutusu tamiri ile bu sistem buradaki işlevlerini hidrolik bir yapı aracılığı ile sağlamaktadır. Direksiyon kutusu bozulabilecek bir yapıya sahiptir. Özellikle eski model araçlarda bu yapının bozulması muhtemeldir. Eski model bir aracınız varsa bu sorunla çok sık karşılaşabilirsiniz.

Direksiyon kutusunun arızalanmasının anlaması için bazı yollar vardır. Peki direksiyon kutusu arızası belirtileri aşağıdaki gibidir; arıza belirtileri arasında en belirgin olanı direksiyon hareketi ile çıkan seslerdir. Bu sesin nedeni direksiyon içerisindeki çarkların aşınmaya, yıpranmaya bağlı olarak işlevini kaybetmeye başlar.

Bu durumun tespiti durumunda yapılması gereken şey direksiyon kutusunun çıkarılarak bir uzman yardımıyla tamir ettirebilir. Direksiyon kutusunun arıza sebeplerinin arasında yer alan bir diğeri de direksiyondaki boşluktur. Çoğu direksiyonda bu boşluk bulunmaktadır ve 2 cm kadar normal bir boşluktur. Ancak boşluk boyutu 2 cm’yi geçtiği taktirde ortaya bazı sorunlar çıkabilir.


Direksiyon Kutusu Arızalarından Nasıl Korunabiliriz?

Direksiyon kutusu araç için önemli bir yapıya sahiptir aracımız içinde birden fazla mekanik bulunmaktadır. Bunların her biri farklı mekaniklere sahiptir direksiyon kutusu içindeki mekanik yapı da birbirinden farklıdır. Bu nedenle arızalanması durumunda yüksek maddi zararlara yol açabilir.

Direksiyon kutusu arızalarından korunmak için Ankara direksiyon kutusu tamiri olarak yapmanız gereken ilk şey aracınızın sürekli rutin bir kontrolden geçmesi gerekmektedir. aracınız da yapacağınız kontroller vasıtasıyla direksiyon kutusu arızalarından kurtulabiliriz.

Direksiyon kutusu arızaları bir süre sonra direksiyonda sertleşmeler meydana gelebilir. Bu sorun çözülmezse direksiyon kutunuz arızalanmaya başlar. Bu nedenle öncelikle bu sorunu çözmeniz gerekir. Bunun çözümü olarak direksiyon yağını istenen seviyede tutmak ve araç lastiklerini düzenli olarak değiştirmek gerekir. Yani bu tür arızalardan korunmak için araç yağınızı sık sık değiştirmek ve kontrol etmeniz lazım. Ankara direksiyon kutusu tamiri arıza tespiti için önemli bir araçtır. Aynı zamanda aracınızın lastik seçimini iyi yapmalısınız. Araç lastikleri direksiyon kutusu için çok önemlidir.