Açılış / Kapanış 09:00-18:00 Pazar Kapalı

Direksiyon Mafsal Arızası Nasıl Anlaşılır?

Direksiyon kutusu bir araç için önemli işleve ve yapıya sahip sahiptir bozulması durumunda bazı sorunlar ortaya çıkabilir peki direksiyon kutusu arızası belirtileri nelerdir?

Araçlardaki direksiyon kutusu aracı yönlendirme açısından çok önemlidir. Herhangi bir arızalanma durumunda aracınızın yürümesi imkansız hale gelir Ankara direksiyon kutusu tamiri olarak direksiyon kutusunu şu şekilde tanımlayabiliriz.

Direksiyon kutusu; direksiyon milinden alınan komutu rota aktarmak ile görevli olan bir sistemdir. Bu sistem burada yer alan işlevlerin hidrolik aracılığı ile yapmaktadır. Direksiyon içinde yer alan direksiyon mafsalı da önemli bir araçtır, bu araç ile direksiyondan alınan hareketi aktarma organına denmektedir. Bu arızanın tespiti genellikle kolay olsa da yürüyen aksama bağlı bir tertibat olduğundan dolayı ön tarafta oluşan bir hasar ile karıştırabilirsiniz.

Direksiyon Kutusu Arızaları

Direksiyon kutusu eski model araçlarda daha fazla hasar görebilir, yeni model araçlarda görülmesi ise daha az olsa da bazen istenmeyen sonuçlara da yol açabilir. Direksiyon kutusu arızalanması farklı maddi hasarlara yol açabilir bu nedenle bu sorunun tespit edilmesi gerekir.

Bu sorunun tespiti için önemli olan direksiyon hareketine bağlı olarak ortaya çıkardığı seslerdir. Bu nedenle sesin direksiyon içindeki çarkların aşınmaya ve yıpranmaya bağlı olarak işlevini kaybetmesi ve hasar görmesidir. Bu durumla karşılaşırsanız yapılması gereken Ankara direksiyon kutusu tamiri ile bir uzmana direksiyon kutusunun çıkarılıp yerine yenisinin takılmasıdır.

Direksiyon Kutusu Mafsal Arızası Nasıl Anlaşılır?

Direksiyon kutusu mafsalı direksiyondan alınan hareketi aktarma organına sahiptir. Bu nedenle arızanın tespiti durumunda hemen müdahale edilmez. Öncelikle aracınızı boş bir araziye ya da yolun kenarına çekip bir süre beklemeniz gerekir. Böyle bir sorunun tespiti ilk olarak aracın ön kısmında gelen seslerdir. Her direksiyon hareketinde bu sesler daha da artar.

Direksiyon kutusu mafsal arızası diğer belirtileri aşağıdaki gibidir;

• Eğer direksiyon kutusunda direksiyon boşluğu varsa,
• Direksiyon hakimiyetiniz de azalma hissi varsa,
• Direksiyonu sağa ve sola ya da her iki yöne çevirdiğinizde garip sesler geliyorsa

Direksiyon mafsalını değiştirmeniz gerekir. Bu sorunun tespiti için Ankara direksiyon kutusu tamiri sizlere yardımcı olabilir.