Açılış / Kapanış 09:00-18:00 Pazar Kapalı

Ankara Direksiyon Kutusu Tamiri

Aracınızı kontrol etmek için direksiyon mekanizmasının sağlıklı bir şekilde çalışması gerekir. Direksiyon motor ve şanzıman kadar önemli parçalardan bir tanesidir.

Direksiyon kutusu olmadan aracınızın yönünü değiştiremezsiniz. Bu sistem aracınızda olmadan rota düzenlemelerini gerçekleştiremezsiniz. Direksiyon kutusu araçlar için önemli parçalardandır. Aracın çok önemli bir bileşenlerinden biri olması nedeniyle aracınızın tekerleklerinin maksimum kontrolünü sağlar. Direksiyon sistemin en önemli parçalarından birisi olan direksiyon kutusu direksiyon simidinden gelen yön komutunu tekerlere aktarılmasını sağlar.

Direksiyon Kutusu Arızaları

Araç içerisinde bulunan direksiyon sistemi farklı bileşenlere sahiptir. Direksiyon sisteminin en çok çalışan ve arıza yapan parçası ise direksiyon kutusudur. Direksiyon kutusunda ortaya çıkabilecek arızaların bazı belirtileri ortaya çıkabilir.

Direksiyon Simidinde Boşluk Oluşması

Direksiyonda yer alan iki cm’lik sağ ve sol yönlerdeki boşluk normal sayılır. Araç hareket etmez pozisyondayken direksiyon boşluğu da sıradan bir olaydır. Ancak araç hareket halinde iken ortaya çıkabilecek boşluklar direksiyon kutusunda arıza olduğunun habercisidir. Direksiyon mafsal kısmının yıpranmış olması boşluğun ana nedenlerinden biridir.

Direksiyonun Sertleşmesi

Direksiyonun zaman içerisinde sertleşebilir. Bu da pek çok arızanın ortaya çıkmasına neden olabilir. Direksiyonun sertleşmesi problemi direksiyon hidroliğinin azalmasından kaynaklanabilir. Bu tarz bir problemle karşılaştığınız zaman ilk olarak direksiyon hidrolik seviyesini kontrol etmelisiniz.

Direksiyon Çevirdiğiniz Zaman Çıkan Ses

Direksiyonu çevirdiğinizde metal sesinin ortaya çıkması sürtünmeden meydana gelebilir. Direksiyon kutusunun içerisinde dişli grupları yer alır. Bu dişlilerin eskimiş ve aşınmış olması direksiyonu çevirdiğiniz zaman ses çıkmasına neden olabilir. Direksiyonu çevirdiğini zaman ses yapmıyorsa sorun, direksiyon kutusunda değil ön takımda olabilir.

Direksiyon Toparlanma Problemleri

Direksiyon kutusunda ortaya çıkabilecek aşınma sorunu direksiyon toparlanmasını daha da zor hale getirecektir. Direksiyon üzerinde toparlanma problemi yaşatacak birçok etken yer alabilir. Aracın ön takımında oluşabilecek problemler bu bileşenlerde arıza yaşanmasına neden olabilir.

Direksiyon kutusu fiyatları aracın markasına göre farklı fiyat aralıklarında bulunabilir. Sitemizi ziyaret ederek aracınıza ait  direksiyon kutusunun  net fiyatını öğrenebilirsiniz.

Direksiyon Kutusu Tamiri

Direksiyon kutusunu tamir ettirirken bu konuda profesyonellerden destek almanız gerekir. Daha uygun fiyatlara direksiyon kutuları tamir edilerek uzun süre kullanılabilir. Direksiyon kutusunun içerisinde yer alan dişli grupları ve sızdırmaz tamir takımları firmamız tarafından kolayca tamir edilir.Direksiyon Kutusu Neden Yağ Kaçırır?

Arabamızla yolculuğumuz sırasında bazen istenmeyen sesler arabamızdan gelebilir, bunun nedeni direksiyon pompasının yağ kaçırması olabilir. İşte detaylar;

Bazen arabamızda direksiyon pompasının yağ kaçırdığını görebiliriz. Bundan dolayı arabanın pompasından birtakım sesler gelmeye başlar. Direksiyon pompanızda yağ kaçağı problemi varsa ücretsiz arıza tespiti için Ankara direksiyon kutu tamiri ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Direksiyon kutusunun yağ kaçırması sorunu aslında arabanın pompasından kaynaklanmaktadır. Daha açıkça ifade edecek olursak direksiyon pompasından gelen yağ genellikle direksiyon basınç borusundan ya da kasnak tarafından gelmektedir. Eğer bu durum çözülmezse daha büyük maddi hasarlara da neden olabilir. Çünkü direksiyon pompasından yağ kaçırması akan yağın kayışa akmasına ve aynı zaman da yağ sebebi ile kayışın zamanla yumuşayarak kopmasına neden olmaktadır.

Direksiyon Kutusu Yağ Kaçırması Çözüm

Direksiyon kutusunun yağ kaçırması tespiti sonucunda bazı çözümlerle bu sorunu giderebilirsiniz. Eğer burada yer alan çözümleri bilmiyorsanız yapmanız gereken iyi bir uzmana bu sorunu belirtmek olmalıdır. Ankara direksiyon kutusu tamiri bu iş için başvuracağınız noktalardan birisidir.

Öncelikle direksiyon pompasından yağ kaçırmasının nedeni akan yağın kayışa akmasına ve aynı zamanda yağ sebebiyle kayışın yumuşayarak kopmasına neden olabilir. Kayış kopması durumunda aracınızın şarj sistemi devre dışı kalacaktır. Bu nedenle yağ pompası değişiminin yanı sıra kayış değişimi de yapması gerekir. Bu da büyük maddi sorunlar doğurur.

Direksiyon pompası tamiri genellikle iki ile dört saat aralığında yapılmakta olup aynı gün teslim edilmektedir. Ancak gövdenin aşınık olması, kırık olması ve diğer durumlarda işlem uzayabilir ya da ürünün değişmesi de gerekebilir.

Direksiyon Kutusu Yağ Kaçırma Sorunun Çözümü Ne Kadar?

Direksiyon kutunuzun yağ kaçırmasının tespiti durumunda bazı maliyetlere yol açmaktadır. Bu nedenle direksiyonun yağ kaçırması durumunun tespit edildikten sonra mutlaka tamir merkezine götürmeniz gerekir.

Eğer yağ kaçırdığını tespit ettikten sonra müdahale etmezsiniz. Bu sorun başka sorunlara da yol açacaktır ve size oluşan maliyet daha da artacaktır. Direksiyon kutusu yağ kaçırmasını çözmek için her tamir merkezi farklı fiyat vermektedir. Ankara direksiyon kutusu tamiri fiyat hakkında bilgi vermektedir.