Açılış / Kapanış 09:00-18:00 Pazar Kapalı

Direksiyon Kutusu Tamiri Ne Kadar Tutar?

Direksiyon kutusu arabanın en önemli araçlarından birisidir. Bu nedenle sık sık kontrol ettirilmesi yaşanan sorunda tamir edilmesi gerekmektedir.

Direksiyon kutusu arabanın en önemli işlevsel araçlarından birisidir Ankara direksiyon kutusu tamiri Ankara genelinden direksiyon kutusu tamiratı yapabileceğiniz noktalardır. Bu nedenle her zaman kontrol ettirilmesi ve çıkan herhangi bir sorunda acilen tamir ettirilmesi gerekir. Fakat direksiyon kutusu pahalı olduğu için birçok kişi tamir masrafından çekinmektedir. Bu nedenle daha uygun fiyatlara direksiyon kutusu tamiratı yapılması gerekir.

Bunun nedeni direksiyon kutusunun içinde bulunan dişli grupları ve sızdırmaz tamir takımları tamiratın yapıldığı ana noktalardır. Bu ikisinde oluşan sorunları acil bir şekilde tamir ettirebilirsiniz. Fakat bunların dışında oluşan parçaları tamir ettiremezseniz.

Direksiyon Kutusu Tamiratı Nasıl Yapılır?

Direksiyon kutusu değişimi orta zorlukta işçilik gerektirdiği için bu işten anlayan bir uzmana yaptırmanız en doğrusudur. Ankara direksiyon kutusu tamiri ile eski direksiyon kutusunu çıkarıp yeni direksiyon kutusu taktırabilirsiniz. Aksi halde masraflara yol açabilir. Eğer bu işten anlıyorsanız yapmanız gerekenler sırasıyla;

Aracınızı kaldırmadan yerdeyken sağ ve sol tekerleklerin bijon somunlarını gevşetin. Ardından aracı kriko yardımıyla tek taraftan kaldırın ve kaldırdığınız taraftan uygun bir şaşi bağlantısına kriko sehpasını yerleştirin sonra diğer taraftan kriko ile kaldırıp yine aynı şekilde diğer kriko sehpasına uygun şaşi bağlantısına koyarak aracınızı askıya alın.

Her iki ön tekerliğin gevşetilmiş bir halde olan bijon somunlarını yerinden çıkardıktan sonra tekerliği sökün.

Direksiyon milinin bağlantı somumunu sökün ve direksiyon milli dış bağlantı civatasını yerinden sökerek çıkarın.

Rot kolu bağlantısını yerinden çıkarın. Bu işlem için rot kolunun ucundaki mafsalı sağlamanın ucundaki somunu gevşetmek ve plastik çekiç ile vurarak bulunduğu yuvadan çıkarmak yeterli olacaktır.

Direksiyon kutusu montaj cıvatalarına erişmek için gerekli bağlantıları sökün.

Aracın altına bir yağ kabı yerleştirin ve hidrolik servo direksiyon basınç hortumu ile servo direksiyon dönüş hortumunu servo bağlantısının olduğu taraftan sökün. Çünkü direksiyon kutusunu yerinden çıkardığınızda bir miktar yağ akacaktır.

Yeni direksiyon kutunuzun uzunluğu eski direksiyon kutusunun uzunluğu ile aynı olmalıdır. Bu direksiyon kutusunu tekrar takmak için eski işlemlerinizi tekrar yapmalısınız. Ankara direksiyon kutusu tamiri ile bu işlemleri hızlı bir şekilde yaptırabilirsiniz.